دفاع از اتهام انتسابی سرقت و بهترین راه های تبرئه از آن

دفاع از اتهام انتسابی سرقت

دفاع از اتهام انتسابی سرقت شامل سه جنبه قانونی، مادی، معنوی است که فرد می تواند با آوردن دلایلی نظیر شهادت شهود، اثبات مالکیت، رد قصد دزدی، ادعای عدم هوشیاری و … این اتهام را به طور کامل رفع کند. در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با روش های دفاع از اتهام انتسابی سرقت گوشی، اموال، خودرو و … آشنا کنیم.

جهت مشاوره در خصوص رفع اتهام انتسابی سرقت در زمینه های مختلف می توانید با بهترین وکیل مشهد در ارتباط باشید. جهت رزرو آنلاین بر روی بخش مربوط به آن بر روی دکمه نوبت دهی آنلاین کلیک نمایید.

رد اتهام انتسابی سرقت چگونه است؟

اتهام انتسابی یعنی فردی در مرجع قضایی شخصی را به عنوان مجرم پرونده بدون داشتن مدارک کافی معرفی کند. در این حالت احتمال وقوع جرم توسط مظنون وجود دارد ولی اثبات آن به عهده شاکی است. سرقت یعنی ربودن مال دیگران که شامل دو نوع سرقت حدی و سرقت تعزیری می باشد. پس از آن، شخص مورد سرقت با مراجعه به دادگاه، از سارق شکایت می کند. اگر مظنون، مجرم تشخیص داده شود، به مجازات محکوم می شود. متهم برای دفاع از خود باید سعی کند از خود رفع اتهام کند.

نکته حائز اهمیت این است که اگر متهم در مرحله اولیه، نزد مقامات دادسرا مانند بازپرس و دادیار، بی گناهی خود را اثبات کند، پرونده قبل از ارسال به دادگاه، بسته می شود و قرار منع تعقیب صادر می شود. در غیر این صورت، شخص باید برای دفاع از اتهام انتسابی سرقت، باید به دادگاه مراجعه کند. برای رد اتهام یک راه منطقی، مراجعه به بهترین وکیل کیفری در مشهد، تهران و شهرهای بزرگ است.

روش های دفاع از اتهام انتسابی سرقت در دادگاه کیفری

در حالت کلی اصل بر بی گناهی افراد است مگر اینکه شخص شاکی با ارائه مدارک کافی، وقوع جرم را ثابت کند؛ در این صورت، مظنون باید با توجه به مستندات و چیزهایی که در دست دارد، به دفاع خود بپردازد. جرم سرقت شامل سه جنبه است که رد اتهام با اثبات عدم وجود هر یک از این موارد امکان پذیر است. در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم:

 1. عنصر قانونی
 2. عنصر مادی
 3. عنصر معنوی

عنصر قانونی

طبق ماده 267 قانون مجازات اسلامی، سرقت عبارت از ربودن مال متعلق به غیر است و از این جنبه پس از شکایت دادخواه نمی توان اقدامی انجام داد.

عنصر مادی

این مورد به معنای ارتکاب رفتاری است که منجر به ربوده شدن مال شود؛ مانند شکستن قفل یا بالا رفتن از دیوار خانه که به منظور دزدی انجام گردد. اگر فرد بتواند ثابت کند که هیچ رفتاری به این صورت انجام نداده است، می تواند از خود رفع اتهام کند؛ مثلا در صورتی که ثابت کند در زمان دزدی در شهر حضور نداشته است از جرم مبری می شود.

عنصر روانی یا معنوی

به طور کلی، عنصر معنوی شامل قصد قبلی و داشتن برنامه ریزی برای انجام دزدی است. اگر متهم بتواند ثابت کند که تصمیم انجام این کار را نداشته است و در حالت مستی یا بی ارادگی مال دیگری را ربوده است، به مجازات محکوم نمی شود.

راه های اثبات رد اتهام سرقت در جرایم انتسابی

علاوه بر اثبات عدم وجود ارکان جرم برای رفع اتهام سرقت، فرد مظنون می تواند هرگونه سند و مدرکی را که مبنی بر بی گناهی خود از انجام دزدی است را به دادگاه ارائه کند. انواع دلایل زیر ممکن است در این مرحله بسته به شرایط توسط یک وکیل مجرب استفاده شود:

 1. شهادت شهود
 2. اثبات مالکیت
 3. رد قصد دزدی
 4. ادعای قرض گرفتن
 5. بازگرداندن مال به عنوان دفاع
 6. ارزش کالا

1- شهادت شهود

شخص می تواند شاهدانی را به دادگاه ارائه کند که شهادت دهند در تاریخ و زمان دزدی، در محل دیگری حضور نداشته است یا با وجود حضور داشتن، سرقتی را دچار نشده است.

2- اثبات مالکیت

اگر متهم به سرقت هستید و اعتقاد به مالکیت شیء یا ملک دارید، می توانید با ارائه فاکتور یا سند مالکیت به راحتی بی گناهی خود را ثابت کنید؛ ولی اغلب اوقات در سرقت، مالک شیء مشخص نیست. در این حالت ممکن است با این ادعا که “فکر می کردم شیء متعلق به من است!” بتوانید از جرم تبرئه شوید. البته تشخیص بهترین راه به عهده وکیل حقوقی شما است.

3- رد قصد دزدی

شما نمی توانید به صورت تصادفی دزدی انجام دهد؛ ولی گاهی در صورت کم ارزش بودن کالا به لحاظ مادی، استفاده درست از این مورد می تواند کمک کننده باشد. بهترین راه استفاده از این مورد، قانع کردن شاکی درباره عدم وقوع دزدی است.

4- ادعای قرض گرفتن

اگر این اتهام از جانب اقوام یا آشنایان شما باشد، می توانید با اثبات اینکه قصد دزدی نداشته اید و کالا را قرض گرفته اید اتهام را رد کنید.

5- بازگرداندن مال به عنوان دفاع

متهم با بازگرداندن کالا نمی تواند خود را از جرم تبرئه کند، ولی ممکن است جو دلسوزانه تری برای شما ایجاد شود و نظر مساعد دادگاه را به خود جلب کنید. همچنین ممکن است باعث کاهش جریمه شود.

6- ارزش کالا

ممکن است ارزش کالا با چیزی که شاکی ادعا می کند متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر شاکی ادعا کند شیء ربوده شده طلا بوده است و بعد اثبات شود که زیورآلات تقلبی بوده، بخش زیادی از اتهامات وارد بر متهم از بین می رود. ارزش کالا نقش بسیار زیادی در روند دادگاه دارد.

دفاع از اتهام انتسابی سرقت گوشی

ممکن است اتهام انتسابی سرقت گوشی به شما زده شود و یا گوشی سرقتی به نحوی به دست شما برسد. در این حالت برای دفاع از خود باید مدرکی به دادگاه ارائه دهید که ثابت کنید دزدی نکرده اید. موارد زیر ممکن است به شما کمک کند:

 • پیامک: اگر گوشی به شما امانت سپرده شده است و شخص ادعای سرقت دارد، می توانید با ارائه پیامکی که از شخص مبنی بر امانت بودن گوشی دارید، خود را تبرئه کنید.
 • شهادت دروغ: اگر شخص می خواهد شما را متهم به این کار کند و به وسیله شاهدان با شهادت دروغ، می خواهد به شما تهمت بزند، می توانید اعتراض کنید و پس از اثبات بی گناهی، از خود رفع اتهام کنید.
 • اتهام به دزدیدن مال خود: اگر گوشی متعلق به خودتان است، می توانید با ارائه فاکتور به عنوان مدرک دفاع از اتهام انتسابی گوشی، از خود رفع اتهام کنید.

جمع بندی رد اتهام سرقت و نحوه دفاع از عدم دزدی

برای دفاع از اتهام انتسابی سرقت، بسته به شرایط باید از روش های مختلفی سعی کنید ثابت کنید عنصر مادی یا معنوی اتهام برای شما وجود نداشته است. برای انجام این کار می توانید اقدامات زیادی زیر نظر یک وکیل خبره و با مشورت او انجام دهید. شهادت شهود، اثبات مالکیت، ادعای عدم هوشیاری و بازگرداندن مال به عنوان دفاع از جمله این موارد است.

سوالات متداول در خصوص رفع اتهام سرقت

 • رد اتهام سرقت به چه معنا است و چگونه است؟

وقتی شخصی با شکایت شاکی، به سرقت متهم می شود، می تواند با ارائه مدارک و شواهد، خود را از جرم تبرئه کند که به انجام این کار، رد اتهام سرقت گوییم.

 • در دفاعیه کیفری رد اتهام چه باید نوشته شود؟

در تنظیم لایحه دفاعیه، شخص باید تمامی مستندات خود را به دادگاه ارائه دهد و یک دفاعیه تنظیم کند که بتواند به قاضی ثابت کند که جرم را انجام نداده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا