صفر تا صد شکایت از سگ همسایه تا پیگیری در دادسرا

شکایت از سگ همسایه

در سال های اخیر شاهد نگهداری از حیواناتی هستیم که بعضا غیرمتعارف بوده و یا برای همسایه دچار مزاحمت می کنند. سگ، گربه، خروس، خرگوش، موش، مار و… نمونه ای از این حیوانات هستند. شکایت از سگ همسایه به دلیل ایجاد صدا و مزاحمت یا بروز مشکلات بهداشتی در محیط امکان پذیر خواهد بود. ضمن اینکه نگهداری برخی از حیوانات مانند تمساح یا مار طبق قانون کلا ممنوع است. طرح این شکایت در دفاتر قضایی انجام شده و در صورت عدم مصالحه در همان ابتدا، شکایت شما در دادسرا پیگیری می شود. بهتر است بدون مشورت با وکیل ملکی در مشهد یا به طور کلی وکیل حقوقی با تجربه در این موضوع اقدامی نکنید.

دلایل شکایت از سگ همسایه

برخی افراد فکر می کنند که نگهداری از حیوانات مختلف در خانه شخصی کاملا اختیاری است و بدون در نظر گرفتن هیچ مسئله ای می توانند حیوانات دلخواه خود را در خانه نگه دارند. این در حالی است که طبق قانون نگهداری از برخی حیوانات به کلی ممنوع بوده و شرط نگهداری از سایر حیوانات در منزل نیز عدم رسیدن آزار و اذیت به همسایگان است. این مسئله در مجتمع های مسکونی آپارتمانی چالش بزرگی محسوب می شود و پرونده های قضایی زیادی در این رابطه داخل دادسرا وجود دارد. برای اینکه بتوانید شکایت از سگ همسایه خود را به دادگاه ببرید، باید یکی از دلایل زیر را به اثبات برسانید:

 • حضور و نگهداری از سگ یا دیگر حیوانات در قسمت های مشترک ساختمان: طبق قانون هیچ کس نمی تواند از فضاهای مشترک ساختمان به نفع خود و به صورت اختصاصی به هر دلیلی استفاده نماید.
 • ایجاد سر و صدای زیاد و آزار رساندن به همسایگان: شکایت از سگ همسایه به دلیل سر و صدا بیشترین میزان شکایت را در میان پرونده های قضایی دارد.
 • احتمال انتقال بیماری: چنانچه نگهداری سگ در خانه همسایه منجر به شیوع و انتقال بیماری به سایر خانه ها شود، امکان ثبت شکایت از سگ همسایه برای شما وجود خواهد داشت.
 • آسیب رسیدن به سطح بهداشتی محیط و ساختمان: اگر سگ یا هر حیوان خانگی دیگری بهداشت محیط و ساختمان را خدشه دار کند، همسایگان اجازه شکایت از آن را دارند.

شیوه شکایت از سگ همسایه

شیوه شکایت از سگ همسایه

قبل از هر اقدامی پیشنهاد می کنیم بدون ثبت شکایت از سگ همسایه در مراجع قضایی، تلاش نمایید تا مشکل خود را با او به طور دوستانه برطرف کرده و مصالحه کنید. در صورتی که صحبت مستقیم نتیجه مطلوبی برای شما نداشت طبق مراحل زیر برای ثبت شکایت پیش بروید:

 • ارسال اظهارنامه قضایی

قبل از اینکه شکایتی ثبت شود می توانید اظهارنامه قضایی مبنی بر هشدار دادن به همسایه ارسال کنید. ممکن است صرفا با همین اظهارنامه مشکل شما برطرف شود؛ اما اگر اظهارنامه قضایی نیز موثر واقع نشد، بعدا ممکن است در دادگاه بتوانید با کمک آن روی رای دادگاه تاثیر بگذارید.

 • تنظیم صورت جلسه توسط نیروی انتظامی

پس از ارسال اظهارنامه و در صورت عدم دریافت نتیجه مطلوب می توانید مشکل را با نیروی انتظامی در میان بگذارید. به عبارتی می توانید با ۱۱۰ تماس گرفته و از مامور نیروی انتظامی بخواهید که برای تنظیم صورت جلسه در محل حاضر شود. با انجام این کار می توانید گزارش نیروی انتظامی را نیز به عنوان یک مدرک معتبر در دادگاه استفاده نمایید.

 • آماده کردن استشهادیه محلی

در قدم بعدی لازم است تا از دیگر همسایگان و هم محلی های خود برای شکایت از سگ همسایه استشهاد آماده کنید. این مدرک نیز برای ارائه در دادگاه معتبر است.

 • تنظیم شکایت در دفاتر قضایی

آخرین اقدام، تنظیم شکایت از سگ همسایه در دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی برای ارجاع مشکل به دادسرا و دادگاه خواهد بود.

مجازات نگهداری از سگ در صورت ثبت شکایت

مجازات نگهداری از سگ در صورت ثبت شکایت

میزان مجازات نگهداری از سگ در خانه، بستگی به شرایط مختلف از جمله سابقه شخص در ارتباط با جرم دارد. برای مثال اگر اولین بار است که قاضی می خواهد برای شخص در رابطه با این جرم حکم صادر کند، معمولا با او همکاری می شود و مجازات با تخفیف برایش صادر خواهد شد؛ اما اگر این قضیه تکرار شده و نوبت دوم یا بیشتر برای صدور حکم است، مجازات سنگین تر است. به طور کلی مجازات نگهداری از سگ در آپارتمان به شرح زیر است:

 1. جریمه نقدی و ضبط حیوان: معمولا در مرتبه اول شخص به پرداخت جریمه نقدی و ضبط حیوان محکوم می شود.
 2. حبس تعزیری تا یک سال: مجازات این جرم می تواند حبس تا یک سال باشد یا اینکه به جای حبس جریمه نقدی پرداخت شود.
 3. جریمه نقدی برای حیوانات ممنوعه: در صورتی که شخص به غیر از سگ، حیوان خانگی خاص دیگری که نگهداری آن ممنوع است داشته باشد، مجازات نقدی برابر با ۱۰ الی ۳۰ برابر حقوق کارگری مصوب سالانه خواهد بود.

نتیجه گیری شکایت از سگ همسایه

نگهداری از حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه تا زمانی ایراد ندارد که حضور آن ها موجب مزاحمت برای همسایه ها از نظر صدا یا مسائل بهداشتی نباشد. در غیر این صورت شما می توانید با ثبت شکایت از سگ همسایه مشکل را در مراجع قضایی پیگیری کنید. ارسال اظهارنامه، تنظیم صورتجلسه توسط پلیس، تهیه استشهاد نامه و ثبت شکایت در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراحل لازم برای این کار است. مجازات این جرم در دادگاه تا یک سال حبس است که قابلیت تبدیل به جریمه نقدی را هم دارد. اگر شما هم مشکل مشابهی داشته اید، در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا نگهداری سگ در آپارتمان جرم است؟

تا زمانی که موجب به هم خوردن آرامش و آسایش همسایگان نشود یا مشکل بهداشتی به وجود نیاورد جرم نیست؛ در غیر این صورت جرم است و در صورت اثبات داخل دادگاه تا یک سال حبس یا جریمه نقدی خواهد داشت.

فرایند شکایت از سگ همسایه چگونه است؟

بهتر است ابتدا مستقیما با او صحبت کرده و مشکل را حل کنید. اگر این کار نتیجه ای نداشت ابتدا ارسال اظهارنامه قضایی، سپس تنظیم صورتجلسه توسط پلیس، بعد از آن تهیه استشهاد نامه از سایر همسایگان و در نهایت ثبت شکواییه در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراحل شکایت از سگ همسایه هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا