گرفتن حکم جلب مهریه و قوانین آن

گرفتن حکم جلب مهریه

آیا گرفتن حکم جلب مهریه امکان پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کرد: به طور کلی هنگامی که زن مهریه اش را مطالبه کند، مرد در هر صورت موظف است آن را پرداخت کند؛ چرا که بر طبق قانون حمایت از خانواده، مهریه حق زن می باشد. به همین سبب، هر زمان که زوجه درخواست کند، مرد باید آن را پرداخت کند و در صورت عدم انجام آن، زوجه می تواند حکم جلب برای دریافت مهریه بگیرد اما ممکن است در برخی از شهر های کشور رویه متفاوتی حاکم باشد که عملاً صدور دستور جلب را نا ممکن کند. پروسه دریافت حکم جلب مهریه، بسیار پیچیده و سنگین است بر همین اساس نیاز است تا در این فرآیند از یک وکیل طلاق مشهد مشورت و مشاوره بگیرید. در این زمینه می توانید با شماره 09153119565 تماس بگیرید.

قانون جدید گرفتن حکم جلب برای مهریه

طبق قانون جدید حقوق زن و مهریه تا 110 سکه و معادل آن برآورد می شود و برای مبلغ بیشتر از این، زن نمی تواند قرار جلب مهریه را دریافت کند. البته این قانون در زمانیکه مرد استطاعت مالی پرداخت کل مبلغ تعیین شده برای مهریه را داشته باشد، متفاوت است و باید هزینه ای که برای مهریه زن تعیین شده را بپردازد. اگر مرد شرایط مالی مناسبی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد می تواند درخواست اعسار را به دادگاه ارائه کند، در این صورت مهریه توسط قانون قسط بندی می شود.

شرایط حکم جلب مهریه

برای ارائه درخواست قرار جلب مرد به خاطر عدم پرداخت مهریه شرایط خاص زیر در نظر گرفته شده است.

 • ارائه دادخواست مطالبه مهریه توسط زوجه یا وکیل او به دلیل امتناع زوج از پرداخت مهریه
 • اثبات تمکن مالی مرد برای پرداخت مهریه عندالاستطاعه
 • دریافت حکم جلب مهریه در صورت عدم پرداخت مهریه در قسط های مشخص شده توسط دادگاه
 • مشخص بودن مقدار و مبلغ مهریه جهت دریافت عین مال یا معادل آن توسط زن
 • مهریه زن باید از نوع عندالمطالبه باشد و زن اقدام به مطالبه مهریه کند.
 • یک ماه از تاریخ اجراییه مهریه گذشته و مرد هیچ اقدامی برای درخواست اعسار از مهریه به دادگاه انجام نداده است.
 • اگر دادخواست اعسار مرد پذیرفته شده و مهریه برای او قسط بندی شده باشد ولی اقدام برای پرداخت پیش قسط مهریه و یا اقساط ماهانه آن نکند یا چند قسط را بپردازد و مابقی را نپردازد، زن می تواند تقاضای حکم جلب او را بکند.

درصورتی که زوجه مطمئن است مرد اموالی برای پرداخت مهریه دارد اما آنها را به دیگران منتقل و یا مخفی کرده و حتی آنها را از بین برده است تا مجبور به پرداخت مهریه نشود، می تواند با کمک وکیل طلاق این موضوع را به اثبات برساند.

اهمیت حضور وکیل مهریه برای دریافت حقوق زن

با توجه به اینکه برای صدور حکم جلب مرد برای مهریه، باید قوانینی که در این رابطه وجود دارند را بشناسید و طبق قانون قرار جلب را پیش ببرید، حضور وکیل در کنار شما کمک بسزایی می کند تا بتوانید حق و حقوقتان را به طور کامل دریافت کنید.

مراحل و نحوه گرفتن گرفتن حکم جلب مهریه

شاید برایتان سوال شده باشد، آیا برای مهریه حکم جلب صادر می شود؟ باید بدانید که اصولاً گرفتن حکم جلب مرد بابت نپرداختن مهریه مانند ممنوع الخروج کردن، امکان پذیراست و زوجه برای مهریه تا 110 سکه، می تواند با وجود شرایط پیش گفته، حکم جلب شوهر را دریافت کند. اما این موضوع ممکن است در برخی از استان ها و شهر های کشور متفاوت باشد و مواردی در برخی از شهرها وجود دارد که برای مهریه حکم جلب صادر نمی شود!

به طور مثال وفق آخرین بخشنامه صادره از رئیس دادگستری استان خراسان، تا حد امکان توصیه شده است برای احکام مهریه دستور جلب صادر نشود.

 مراحل و نحوه گرفتن حکم جلب مهریه به چه صورت است؟

 • باید گفت که نخستین مرحله برای گرفتن حکم جلب مرد بابت عدم پرداخت مهریه این است که زوجه از دادگاه، حکم مبنی بر محکومیت شوهر برای پرداخت مهریه را دریافت کرده و 20 روز از تاریخ صدور آن گذشته و حکم قطعی شده باشد.
 • در حال حاضر روش های مطالبه مهریه، کاملا به درخواست و اراده زوجه نیست؛ بلکه او برای طلب کردن مهریه خود ابتدا باید از طریق ثبتی، اقدام به اجرای سند ازدواج خود و دریافت مهریه نموده و اگر این امر میسر نشد، به دادگاه درخواست بازخواست دهد تا حکم صادر شود.
 • پس از طرح درخواست مهریه در دادگاه و صدور حکم قطعی مبنی بر الزام شوهر به پرداخت مهریه، مراحل و نحوه گرفتن حکم جلب مرد به این صورت است که زوجه می بایست از همان شعبه دادگاه که رای قطعی صادر کرده است، تقاضای صدور اجراییه نماید.
 • در صورتی که پس از سی روز از تاریخ ابلاغ اجراییه به مرد، اگر مهریه زن را نپرداخته، دادخواست اعسار ندهد یا اینکه درخواست اعسار وی مورد پذیرش قاضی دادگاه قرار نگیرد، زوجه می تواند از واحد اجرای احکام، تقاضای صدور حکم جلب مرد را داشته باشد. اما در صورت پذیرش درخواست اعسار مرد، حکم جلب و زندان اون لغو می شود مگر اینکه اقساط مهریه را نپردازد که در این شرایط، لغو زندان منتفی می شود.

مدارک لازم برای گرفتن حکم جلب مهریه

مدارکی که برای گرفتن حکم جلب لازم است آنها را به دادگاه ارائه دهید شامل موارد زیر هستند:

 • مدارک هویتی خواهان مانند شناسنامه و کارت ملی زوجه باید همراه او باشد.
 • رای صادره از دادگاه مبنی بر محکومیت مرد به پرداخت مهریه به زوجه که میبایست قطعیت پیدا کند.
 • همراه داشتن اجراییه ای که در ارتباط با رای قطعی، از سوی دادگاه صادر شده است اهمیت دارد.

تهیه و ارائه کردن این مدارک، بخش مهمی از فرایند گرفتن حکم زندان برای مهریه می باشند که در غیر این صورت روال پرونده، به کندی انجام می گیرد.

در چه مواردی می‌توان برای وصول مهریه، حکم جلب صادر کرد

زمانی که زوجه مهریه خود را به اجرا میگذارد، بعد از آن که حکم قطعی صادر شد می تواند اموالی از مرد معرفی کرده و تقاضای توقیف آن ها را بدهد. در صورتی که مرد مالی برای توقیف نداشته باشد و یا زن نتواند چیزی از او معرفی کند، مرد به مدت 1 ماه فرصت خواهد داشت که درخواست اعسار از پرداخت مهریه بدهد. در این صورت تا زمانی که درباره وضعیت اعسار او تصمیم گیری نشده است، نمی توان تقاضای صدور حکم جلب او را کرد.

زمانی که حکم اعسار مرد صادر شد، دیگر نمی توان صدور دستور جلب را تقاضا کرد و مهریه برای او قسط بندی می شود. اما اگر مرد اقساط مهریه را به موقع پرداخت نکند به طوری که دو یا سه قسط به تاخیر بیافتد، زن می تواند علیه او تقاضای حکم جلب کند.

آیا برای مهریه حکم جلب صادر می شود؟

آیا برای مهریه حکم جلب صادر می شود؟ این سوالی است که هر زوج در حال طلاق ممکن است به آن فکر کند. در جواب به این سوال باید گفت بله پرداخت نکردن مهریه همانند ممنوع الخروج کردن امکان پذیر است. طبق قانون مهریه زن 110 سکه و معادل آن است، اگر زوجه هنگام طلاق درخواست مطالبه مهریه را کند و مرد آن را نپردازد زن می تواند حکم جلب را بگیرد.

سوالات متداول در خصوص شرایط حکم جلب مهریه

آیا حکم جلب پس از به اجرا گذاشتن مهریه قطعی است؟

حکم جلب در پرونده های حقوقی نسبت به پرونده های کیفری دشواری بیشتری دارد و زمانی که شما قصد گرفتن حکم جلب پس از به اجرا گذاشتن مهریه را دارید باید صبر و تحمل بیشتری به خرج دهید زیرا زمان بیشتری را نسبت به پرونده های کیفری نیاز دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا