توقیف خانه در رهن بانک برای مهریه امکان‌پذیر است؟

توقیف خانه در رهن بانک برای مهریه

آیا خانه ای که در رهن بانک است توقیف می شود؟ توقیف خانه در رهن بانک برای مهریه دارای دو شرط لازم و ضروری است که در صورت رفع آن، خانم‌ها می توانند برای دریافت حق و حقوق خود تحت عنوان مهریه، اقدام به توقیف اموال مرد کرده و مطابق قانون، مهریه خود از اموال مرد اخد نماید. در این خصوص در این مقاله از مجله حقوقی رامین پورعطا، درباره این دو شرط و شیوه رفع توقیف خانه برای مهریه، صحبت خواهیم کرد.

آیا خانه برای مهریه توقیف میشود؟

با توجه به نظریاتی که از بهترین وکیل طلاق مشهد (گروه حقوقی رامین پورعطا) و وکلای ایران در این رابطه دریافت کرده‌ایم، نمی‌توان با یک بله یا خیر به این پرسش جواب داد. در واقع نمی‌توان بدون پرسیدن شرایط مختلف گفت که توقیف خانه در رهن بانک برای مهریه امکان‌پذیر است یا نه؟ پاسخ به این پرسش تحت شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود. برای اینکه به خوبی پاسخ این سوال را دریافت کنید، آن را به ازای هر شرط جداگانه مطرح خواهیم کرد. این شروط به شرح زیر هستند:

  • مرد فقط همان یک خانه را دارد
  • ارزش ملک بیشتر از طلب بانک است

1- مرد فقط همان یک خانه را دارد

وفق قانون هر فردی حق دارد منزلی مسکونی متعارف برای خود داشته باشد و این حق قابل اسقاط نیست و اصولا منزل مسکونی بابت مهریه قابل توقیف نیست چرا که از مستثنیات دین محسوب می شود.
اما چنانچه مرد همان یک خانه را دارد و در آن نیز سکونت می کند، تنها در صورتی امکان توقیف خانه را خواهید داشت که ارزش ملک تا حدود زیادی کفاف مهریه شما را بدهد، به این معنی که اگر ارزش ملک به میزان یک منزل متعارف برای مرد باشد آن ملک قابل توقیف نیست اما اگر ارزش ملک بیش از یک ملک متعارف بزای یک فرد باشد، آن ملک به میزان مازاد ارزش متعارف قابل توقیف است.

2- ارزش ملک بیشتر از طلب بانک است

ممکن است ملکی که در رهن بانک قرار گرفته است، ارزش بیشتری نسبت به طلب بانک داشته باشد. در این شرایط امکان توقیف خانه برای مهریه نسبت به مازاد بدهی بانکی امکان‌پذیر خواهد بود. به عبارت ساده‌تر اگر قیمت ملک بیشتر از بدهی شخص به بانک باشد، زن می‌تواند نسبت به مازاد قیمت حق توقیف و مالکیت داشته باشد. معمولا در چنین شرایطی خانه را به مزایده می‌گذارند و ضمن وصول طلب بانک، زن می‌تواند مهریه خود را نیز بردارد. در اینجا هم اگر مرد ثابت کند با توقیف اموال خود به سختی خواهد افتاد، زن اجازه توقیف اموال را نخواهد داشت.

چگونه در مسئله توقیف خانه در رهن بانک برای مهریه به مشکل نخوریم؟

مسائل حقوقی معمولا به پیچیدگی و دشواری شهرت دارند؛ زیرا قانون و تبصره‌های مختلف هر کدام می‌توانند به شما در رسیدن به هدف و گرفتن حق کمک نموده یا حتی مانعی برای شما باشند. برای اینکه بتوانید امور حقوقی خود را بدون مشکل پشت سر بگذارید، لازم است از فردی خبره و باتجربه کمک بگیرید. به بیان ساده‌تر شما باید یک مشاور حقوقی یا وکیل ماهر در کنار خود برای پیشبرد امور حقوقی داشته باشید. بدیهی است که چنین فردی می‌تواند شما را در مسیر درست قرار داده و به هدف نزدیک نماید.

چنانچه در امور طلاق و دریافت مهریه نیاز به مشاوره حقوقی یا وکیل ماهر داشتید، می‌توانید روی همراهی گروه حقوقی رامین پورعطا حساب باز کنید. تیم حقوقی ما متشکل از بهترین وکلای حقوقی در زمینه‌های مختلف است که به شما در دریافت حق و حقوقتان کمک می‌نماید. اگر قصد توقیف خانه در رهن بانک برای مهریه را دارید، تنها کافی است با ما ارتباط بگیرید تا از همراهی بهترین وکیل ملکی مشهد بهره‌مند شوید.

توقیف ملک در رهن بانک بابت مهریه

گرفتن نتیجه در مسائل حقوقی نیازمند دانش و تجربه فراوان است؛ زیرا مواد و تبصره‌های قانونی پیچیدگی و دشواری خاص خود را دارند. از جمله مسائلی که در دادگاه پرونده‌های زیادی برای آن وجود دارد، مسئله طلاق و پرداخت مهریه است. معمولا خانم‌ها نسبت به توقیف اموال مرد برای مهریه اقدام می‌کنند اما بعضا با مشکل مواجه می‌شوند؛ برای مثال، توقیف خانه در رهن بانک برای مهریه به سادگی نیست و امکان عدم موفقیت در آن وجود دارد. شرایط لازم برای این کار را در این مقاله توضیح دادیم.

هزینه اخذ وکیل برای ملک در رهن بانک مهریه چگونه است؟

به طور کلی هزینه اخذ وکیل برای ملک در رهن بانک مهریه معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه است. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول در خصوص توقیف ملک در رهن بانک بابت مهریه

ملک در رهن بانک است برای مهریه باید به مزایده کذاشته شود؟

بله، یکی از اموالی که می توان برای مهریه توقیف کرد ملک است. اگر بناست ملکی برای مهریه توقیف شود. ابتدا باید با بانک توافق شود تا رهن ملک فک شود که در صورت عدم موافقت بانک بر فک رهن ملک، زن می تواند به دادگاه رفته و حکم فک رهن را بگیرد. پس از آزادسازی و فک رهن، ملک مطابق با قوانین اجرای احکام مدنی به مزایده می رسد.

ایا ملک در رهن بانک قابل توقیف است؟

طبق قوانین اصولا قرار دادن ملک در رهن بانک به منظور مهریه مانع از فروش آن نمی شود و زن می تواند به منظور استحقاق مهریه آن را به فروش برساند اما او موظف است تا به خریدار و همچنین در قولنامه فروش، در خصوص در رهن بودن ملک صحبت کند.

آیا زن میتواند خانه مرد را به عنوان مهریه بگیرد؟

درصورتیکه مرد بیش از یک ملک داشته باشد زن میتواند آن را برای مهریه توقیف کند اما اگر فقط یک ملک داشته باشد امکان توقیف آن وجود ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا