معرفی سریع ترین راه طلاق از طرف زن

سریعترین راه طلاق از طرف زن

سریع ترین راه طلاق از طرف زن کسب رضایت شوهر برای طلاق توافقی است. اما در غیر این صورت اگر زن دارای شرایط خاصی باشد، دادگاه مطابق با شروط ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی حکم طلاق را صادر می کند. این شرایط شامل داشتن وکالت برای طلاق، محرز شدن عسر و حرج یا تحقق یکی از شروط ۱۲ گانه ضمن عقد است. در ادامه همراه ما باشید تا با بهترین و سریعترین راه های طلاق از طرف زن آشنا شوید.

سریع ترین راه طلاق از طرف زن چقدر زمان می برد؟

در صورتی که خودتان بخواهید مراحل ثبت شکایت و طلاق را پشت سر بگذارید، ممکن است با چالش های فراوانی رو به رو شده و مدت زیادی را در راهروی دادگاه ها سپری کنید. بر همین اساس نیاز به مشورت با یک وکیل طلاق در مشهد و شهر خود دارید تا شما را در این مسیر همراهی کند.

به طور کل پروسه طلاق در زمانی بین ۳ ماه تا 1 سال انجام می شود؛ البته اگر مرد موافق طلاق نباشد و شروط ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی در دادگاه خانواده احراز نشود زمان طلاق طولانی تر خواهد شد!

همچنین زمان طلاق بستگی به نوع آن دارد:

 • طلاق توافقی ۱ تا ۳ ماه زمان می برد.
 • طلاق زن با داشتن حق طلاق، ممکن است ۳ تا ۵ ماه طول بکشد
 • طلاق از طرف زن با رعایت شروط ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی به ۳ ماه تا 1 سال زمان نیاز دارد.

البته این در صورتی است که برای گذراندن پروسه طلاق از وکیل کمک نگیرید. وکیل می تواند در کمترین مدت زمان (گاهی حتی تا چند روز) پروسه طلاق را بدون حضور شما بگذراند!

طلاق توافقی سریعترین راه طلاق

نحوه اخذ طلاق توافقی

انتخاب سریع ترین راه طلاق از طرف زن بستگی به شرایط او دارد. برای مثال ممکن است همسر شما راضی به طلاق توافقی باشد که در این صورت روند طلاق سرعت می گیرد .

در طلاق توافقی نیازی به تعیین داور برای زوجین وجود ندارد. بنابراین در صورتی که زن و شوهر به توافق رسیده و در جلسات مشاوره شرکت کنند، می توانند به سرعت زندگی مشترک خود را خاتمه دهند.

در ایران قانون حمایت از خانواده به صورتی تنظیم شده تا مشاوران بتوانند زن و شوهر را از طلاق منصرف کنند. بنابراین شرکت در جلسات مشاوره در طلاق توافقی الزامی است.

در صورتی که در این جلسات رای بر عدم سازش صادر گردد با استفاده از این گواهی می توان برای طلاق اقدام کرد. در طلاق توافقی بهتر است حتماً در رابطه با مهریه، نفقه و حضانت فرزندان با شوهرتان به توافق برسید.

با این وجود می توانید مقاله: چگونگی اعتراض به رای طلاق توافقی در ایران

طلاق با عسر و حرج

طلاق با عسر و حرج از طرف زن

در صورتی که زن و مرد برای جدایی به تفاهم نرسند سریع ترین راه طلاق از طرف زن به وسیله عسر و حرج است. طبق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی در صورتی که زندگی با مرد برای زن با مشقت و سختی همراه باشد و زن نتواند این زندگی را تحمل کند، می تواند برای اخذ طلاق اقدام کند.

اما عسر و حرج دارای مصادیقی است که باید در دادگاه به اثبات برسند؛ در غیر این صورت امکان اخذ طلاق از این طریق برای زن فراهم نخواهد بود! از مصادیق عسر و حرج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- محکومیت مرد به حبس ۵ سال یا بیشتر

در صورتی که مرد به هر دلیلی محکومیت قطعی حبس به مدت ۵ سال یا بیشتر داشته باشد، زن می تواند با مراجعه به محکمه برای اخذ طلاق اقدام کند.

2- ترک زندگی توسط زوج

در صورتی که مرد بدون عذر موجه حداقل به مدت ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب در یک سال، زندگی مشترک خود را ترک کند مصداق عسر و حرج بوده و زن می تواند برای اخذ طلاق به مراجع قانونی مراجعه نماید.

3- ضرب و شتم یا سوء استفاده از زوجه

اگر مرد زن را مورد ضرب و شتم قرار دهد، زن می تواند با ثبت شکایت برای طلاق اقدام کند. البته سوء استفاده از زوجه هم جزو مصادیق عسر و حرج است. در واقع هرگونه رفتاری که از عرف خارج بوده و زن نتواند آن را تحمل کند دلیل محکمه پسندی برای جدایی از مرد به شمار می رود.

4- ابتلای زوج به بیماری های صعب العلاج

سریع ترین راه طلاق از طرف زن می تواند ابتلای زوج به بیماری های صعب العلاج باشد. در صورتی که بیماری روانی یا جسمی زوج باعث ایجاد خلل در زندگی مشترک شود زن قادر به اخذ طلاق خواهد بود.

5-اعتیاد زوج به مشروبات الکلی یا مواد مخدر

در صورتی که زوج به مشروبات الکلی یا مواد مخدر اعتیاد داشته و با تشخیص پزشک برای ترک آن اقدام نکند، زن قادر به طلاق خواهد بود. همچنین اگر زوج بعد از تعهد و ترک اعتیاد، مجدداً به مصرف مواد روی آورد زوجه می تواند برای درخواست طلاق به دادگاه صالح مراجعه کند.

یک نکته در رابطه با مصادیق عسر و حرج

به طور کل پنج مورد گفته شده جزء مصادیق عسر و حرج هستند. اما در دیگر مواردی هم که عسر و حرج زن احراز شود امکان صدور حکم طلاق وجود دارد. بنابراین بهتر است حتماً با وکیل طلاق مشورت کرده و اطلاعات کامل تری در این رابطه به دست آورید.

جدایی زن با داشتن حق طلاق

بهترین و سریع ترین راه طلاق از طرف زن داشتن حق طلاق یا همان وکالت در طلاق است. اگر زوجه از طرف همسر، وکالت در طلاق داشته باشد می تواند بدون نیاز به رضایت و حتی حضور وی برای درخواست طلاق اقدام کند.

در این روش تمامی حق و حقوق زن باید از طرف مرد پرداخت شود و با حضور وکیل می توان مراحل اداری و قضایی طلاق را به سرعت پیش برد.

برای گرفتن حق طلاق باید زن و شوهر به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند. همچنین امکان تنظیم یک شرط مستقل در سند ازدواج وجود دارد.

طلاق زن در صورت تحقق شروط ۱۲ گانه عقدنامه

شروط چاپی سند ازدواج همان ۱۲ شرط عقدنامه هستند که در صورت تحقق آن ها زن می تواند برای اخذ طلاق به دادگاه صالح مراجعه کند. البته اثبات این شروط در یک روند طولانی دادرسی صورت می گیرد و متاسفانه در این روش نمی توان به سرعت برای اخذ طلاق اقدام کرد.

یک نکته: در نظر داشته باشید که اخذ طلاق با تحقق شروط ۱۲ گانه در صورتی ممکن است که مرد پای آن را امضا کرده باشد!

شروط 12 گانه عقدنامه

 1. استنکاف شوهر از دادن نفقه یا سایر حقوق واجبه زن به مدت ۶ ماه.
 2. سوء معاشرت یا سوء رفتار زوج مانند توهین و تهدید، ضرب و جرح و اصرار به رابطه جنسی نامتعارف.
 3. ابتلاء زوج به امراض صعب العلاج، بیماری های مقاربتی و افسردگی حاد.
 4. جنون زوج که معمولاً شامل اسکیزوفرنی می شود.
 5. اشتغال مرد به شغلی که طبق نظر دادگاه منافی با حیثیت زوجه و مصالح خانواده باشد.
 6. محکوم شدن مرد به حکم قطعی ۵ سال حبس یا بیشتر.
 7. ابتلا به هر نوع اعتیاد مانند خود ارضایی شدید، قمار، مواد مخدر، الکل، تماشای مداوم فیلم های پورن و…
 8. ترک زندگی خانوادگی توسط زوج بدون عذر موجه
 9. ارتکاب جرایمی که با حیثیت خانوادگی و شئون زوجه مغایر باشد. این جرایم باید باعث محکومیت قطعی زوج شده باشند.
 10. اگر مرد به دلیل عوارض جسمی یا عقیم بودن نتواند صاحب فرزند شود. البته در این موارد امکان طلاق بعد از گذشت ۵ سال فراهم می شود.
 11. در صورت مفقود الاثر شدن زوج به مدت ۶ ماه؛ البته این در صورتی است که زوجه برای اعلام مفقود الاثر شدن مرد به دادگاه مراجعه کند.
 12. اختیار همسر جدید بدون رضایت زوجه؛ همچنین در صورت رضایت زوجه برای اختیار همسر جدید، اگر مرد نسبت به همسران خود با عدالت رفتار نکند امکان طلاق از طرف زن فراهم است.

بهترین راه طلاق از طرف زن

بهترین راه طلاق از طرف زن کدام است؟

امکان طلاق از طرف زن با داشتن وکالت برای طلاق، محرز شدن عسر و حرج یا تحقق یکی از شروط ۱۲ گانه ضمن عقد امکان پذیر است.

همچنین زن می تواند برای طلاق توافقی اقدام کند که در این صورت رضایت شوهر مهم است. انتخاب بهترین و سریعترین راه طلاق از طرف زن بستگی به شرایط شما دارد. اما با وجود حق طلاق یا به توافق رسیدن با شوهرتان می توانید در مدت زمان کوتاهی تمامی مراحل قانونی اخذ طلاق را طی کنید.

همچنین به همشهریان مشهدی توصیه می کنیم پیش از طلاق حتماً از وکیل طلاق در مشهد مشورت بگیرند. به این صورت می توانند روند طلاق از مرد را سرعت بخشیده و بدون کمترین تنش و نگرانی از همسرشان جدا شوند.

سوالات متداول در خصوص سریع ترین راه طلاق از طرف زن

مدارک لازم برای طلاق از طرف زن چیست؟

عقدنامه ازدواج، شناسنامه و کارت ملی زن و شوهر، درخواست طلاق، دلایل و مدارک اثبات عسر و حرج (در صورت وجود)، گواهی عدم امکان سازش از مراکز مشاوره (در صورت طلاق توافقی) و … .

سریع ترین راه طلاق از طرف زن کدام است؟

طلاق توافقی: سریع ترین راه طلاق برای زن، طلاق توافقی است. در این روش، زن و شوهر با توافق یکدیگر در خصوص مسائل مالی (مهریه، نفقه، اجرت‌المثل، جهیزیه) و حضانت فرزندان، به صورت توافقی از یکدیگر جدا می‌شوند.
اثبات عسر و حرج: در صورتی که زن بتواند عسر و حرج خود را به اثبات برساند، می‌تواند در مدت زمان کوتاهی حکم طلاق را از دادگاه دریافت کند.

در صورت عدم توافق زوجین، سریع ترین راه طلاق برای زن چیست؟

در این شرایط، زن می تواند باید با ارائه دلایل و مدارک قانونی به دادگاه خانواده، درخواست طلاق خود را مطرح کند. روند رسیدگی به پرونده در این روش زمان بر تر خواهد بود و به عواملی مانند نوع و قوت دلایل ارائه شده، شلوغی دادگاه، و پیگیری های زن بستگی دارد.

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی در خصوص سریعترین راه طلاق از طرف زن، به چه کسی مراجعه کنیم؟

گروه وکلای دادگستری رامین پورعطا به عنوان وکیل پایه یک دادگستری در مشهد می تواند شما عزیزان را در امر راهنمایی های لازم در زمینه طلاق توافقی از طرف زن، با شماره 09153119565 تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا