بررسی حکم رابطه نامشروع در شرایط مختلف

حکم رابطه نامشروع

حکم رابطه نامشروع همیشه از چالشی ترین مباحث حقوقی است؛ چرا که قانون رسما این عمل را مجرمانه و منافی با عفت معرفی می‌کند؛ اما حدود مشخصی برای آن قائل نمی‌شود؛ از طرفی به دلیل پیچیدگی های رفتار انسانی و موقعیت های گوناگون گاهی آنچنان موارد جدید و عجیبی به وجود می‌آید که برای تعیین مجازات رابطه نامشروع، پرونده نیازمند مدت زمان زیادی برای بررسی از جانب مقامات ذیصلاح است تا وضعیت و نتیجه نهایی مشخص شود.

برای تعیین حدود مجازات و حکم رابطه نامشروع در پرونده ای خاص، بی قید و شرط اولین و بهترین اقدام کمک گرفتن از یک وکیل است؛ چنانچه در مشهد زندگی می‌کنید اولین دغدغه شما باید پیدا کردن بهترین وکیل کیفری مشهد باشد؛ در هر صورت در این مطلب در ابتدا به تشریح تفاوت رابطه نامشروع و زنا می‌پردازیم و در ادامه چند مورد از رایج ترین و از طرفی مهمترین شرایط روابط نامشروع و احکام مربوط به آن را شرح می‌دهیم.

تفاوت رابطه نامشروع و زنا از دید قانون

در تعریفی ساده از رابطه نامشروع می‌توانیم بگوییم که رابطه نامشروع به هرگونه رابطه ی افسارگسیخته چه جنسی و چه غیر جنسی میان مرد و زن اطلاق می‌گردد؛ اما زنا صرفا رابطه جنسی کامل بین یک زن و مرد بدون عقله زوجیت است.

عبارت دیگری به نام دون زنا نیز وجود دارد که به وجوه ضعیف تری از زنا مربوط می‌شود؛ در واقع این اعمال به قصد لذت انجام می‌شوند اما محدود تر از زنا هستند؛ برای مثال بوسیدن و لمس کردن از این موارد است.

انواع زنا از دید دین و قانون عبارت اند از:

 • زنای محصنه: در صورتی که انجام عمل زنا با زن شوهردار صورت پذیرد، زنای محصنه نام میگیرد.
 • زنای غیر محصنه: انجام عمل زنا با زن مجرد باشد.
 • زنای به عنف: انجام عمل زنا با زور و اجبار باشد. این عمل در حقیقت همان تجاوز است.

حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین

حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین

رابطه نامشروع می‌تواند اشکال بسیاری داشته باشد، یکی از این شکل ها این است که دو طرف با رضایت کامل با یکدیگر رابطه داشته باشند؛ اگر چه که در این شرایط هم می‌توان ظرافت های بسیاری برای تخمین حکم رابطه نامشروع قائل شد؛ اما به هر صورت ما شرایط را اینگونه در نظر می‌گیریم که دو انسان بالغ و عاقل با رضایت کامل رابطه برقرار کرده اند.

اکنون که شرایط طرفین مشخص شد باید بگوییم که حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین به این بستگی دارد که جرم مربوطه در حد همان رابطه نامشروع و یا دون زنا مانده است یا دخول به طور کامل صورت گرفته است؛ در این مرحله لازم است که بگوییم اثبات این موارد نیازمند مدارک و شواهد قوی است.

حکم رابطه نامشروع با رضایت طرفین بدون دخول بین 0 تا 99 ضربه شلاق خواهد بود؛ در شرایطی خاص مجازات میتواند تا اعدام هم پیشروی کند.

مجازات رابطه نامشروع به اجبار

رابطه نامشروع به اجبار به این معنا است که در حین رابطه، عنف  و اکراه وجود داشته است و یکی از طرفین با اعمال خشونت و یا زور دیگری را به برقراری رابطه مجبور کرده باشد و یا ممکن است با بیهوش کردن و روش های مشابه اختیار را از طرف مقابل سلب کرده باشد؛ در این نوع رابطه نامشروع حکم متجاوز با انجام زنای به عنف، اعدام خواهد بود.

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار چیست

اخلاقیات و اصل تعهد حکم می‌کند که وقتی دو نفر به عقد یکدیگر درآمدند در تمام شرایط به هم وفادار بمانند؛ از همین رو شرع و قانون نیز برای زن و مرد خیانتکار و مرتکب زنا عقوبت شدید تری در نظر گرفته اند.

در رابطه نامشروع حکم زن شوهردار با توجه به اینکه که مرد متاهل بوده است یا مجرد صادر می‌شود؛ در صورت مجرد بودن، برای زن 100 ضربه شلاق در نظر گرفته می‌شود و در صورت متاهل بودن مرد و به شرط اثبات زنا، حکم رجم و یا سنگسار برای زن صادر می‌گردد.

لازم به ذکر است که رابطه نامشروع با زن شوهردار موجب صدور رای شلاق برای هر دو طرف خواهد شد.

نکته بسیار مهم این است که حکم سنگسار برای طرفین زمانی اجرا می‌شود که چهار مرد عادل به انجام این عمل شهادت دهند در غیر این صورت حتی با اقرار طرفین، حکم 100 ضربه شلاق خواهد بود.

مجازات رابطه نامشروع در خودرو

چنانچه زن و مردی در خودرو اقدام به برقراری رابطه نامشروع کرده باشند، برای هر دو طرف بر اساس ماده 637 قانون مجازات اسلامی حکم شلاق صادر می‌گردد.

تعداد شلاق برای هر فرد بستگی به تصمیم قاضی خواهد داشت و می‌تواند تا 99 ضربه باشد.

مدارک لازم برای اثبات رابطه نامشروع

همان‌طور که گفتیم بدون اثبات جرم هیچ مجازاتی وجود ندارد؛ به همین خاطر لازم دانستیم تا چند مورد از طرق اثبات رابطه نامشروع با رضایت طرفین را بررسی کنیم:

 1. در صورت اقرار یکی از طرفین
 2. در صورتی که 4 مرد عادل یا 3 مرد عادل به همراه 2 زن عادل شهادت دهند.
 3. علم قاضی (ممکن است بر اساس شواهد پزشکی قانونی ‌ و… باشد.)
 4. مدارک ‌و شواهد مثل فیلم، عکس و…

تبدیل مجازات رابطه نامشروع به جزای نقدی و قیمت هر شلاق

همانطور که فهمیده اید رابطه نامشروع حکم خاصی در شرایط عادی دارد؛ این حکم 99 ضربه شلاق تعزیری است و در شرایطی امکان خرید شلاق و تبدیل جزای رابطه نامشروع به مجازات نقدی وجود دارد.

در حال حاضر در صورت مهیا بودن شرایط تبدیل حکم به جزای نقدی، قیمت هر شلاق تعزیری برابر با 400000 ریال است.

شرایط تبدیل جزای شلاق به مجازات نقدی

شرایط تبدیل جزای شلاق به مجازات نقدی

همان‌طور که در بخش قبل گفتیم برای تبدیل جزای شلاق به مجازات نقدی وجود و حصول یکی سری از شرایط الزامی خواهد بود. این شروط عبارت اند از:

 1. رضایت مدعی خصوصی یا همان شاکی
 2. همکاری موثر متهم در روشن تر و محرز تر شدن جرم؛ مانند معرفی همکاران و یا تحصیل ادله
 3. شرایط موثر در ارتکاب به جرم مانند رفتار و گفتار تحریک آمیز شاکی و یا انگیزه و دلیل شرافتمندانه برای انجام جرم
 4. اقرار متهم، قبل از تعقیب و یا اقرار موثر در حین رسیدگی به پرونده
 5. تلاش متهم برای جبران آثار جرم و ندامت وی
 6. سابقه یا وضعیت خاص متهم مانند بیماری خاص یا کهولت سن
 7. ضعیف و خفیف بودن خسارات وارده به شاکی

در پایان…

رابطه نامشروع و زنا با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند و در هنگام تحقیق راجع به این دو باید به این تفاوت ها اشراف داشته باشید. احکام مربوط به زنا و رابطه نامشروع شامل شلاق، اعدام، سنگسار و تبعید خواهد بود. قاعدتا وابسته به شرایط و میزان عمل مجرمانه حکم رابطه نامشروع متغیر خواهد بود. در آخر لازم است که بدانید حکم رابطه نامشروع می‌تواند از شلاق به جزای نقدی تغییر کند به شرطی که یک‌سری از شرایط نظیر رضایت شاکی و یا همکاری موثر در روند پرونده را مهیا کنید.

سوالات متداول

شکایت رابطه نامشروع چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان شکایت از رابطه نامشروع حداکثر 5 سال پس از وقوع جرم است و از آن جایی که این جرم یک جرم عمومی است، هر فردی می‌تواند نسبت به شکایت اقدام کند. جالب است که بدانید حتی همسر سابق هم پس از طلاق می‌تواند نسبت به روابط نامشروع همسر مجددا شکایت کند.

نکته مهم این است که بدانید جرم زنا مرور زمان ندارد و این پنج سال فقط برای جرایم نامشروع است نه زنا!

آیا با گذشت چند سال از وقوع رابطه نامشروع همچنان امکان اثبات آن وجود دارد؟

چنانچه 5 سال از تاریخ ارتکاب به جرم و یا آخرین اعمال تعقیبی و تحقیقی راجع به پرونده گذشته باشد، پرونده مشمول مرور زمان شده و‌ مجازات لغو می‌گردد.

این شرایط برای گذشت 7 سال از زمان قطعیت حکم هم برقرار است.

آیا اعمال دون زنا و یا زنا جزئی از جرم های عمومی محسوب می‌شوند؟

بله، به همین دلیل است که علی رغم رضایت طرفین حکم شلاق برای دو طرف صادر می‌شود.

مجازات رابطه نامشروع پیامکی و اینترنتی چیست؟

روابط نامشروع پیامکی و اینترنتی از روابط نامشروع دون زنا محسوب می‌شوند ‌ و مجازات این نوع از روابط تا 99 ضربه شلاق تعزیری خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا